Svenska Utekök

Vanliga frågor

.Kan ert utekök verkligen stå utomhus?

- Ja. Detta pågrund av det unika materialvalet kompaktlaminat som är extremt tåligt för väder och vind. Det används bland annat för fasadinklädnad, lekställningar samt möbler för utomhusbruk. Samt att alla andra detaljer som exponeras mot väder och vind är rostfria/pulverlackade för utomhusbruk.

.

Vad är kompaktlaminat?

Kompaktlaminat är ett extremt hållbart material med ett exklusivt utseende. Vilket har gjort materialet till en favorit hos arkitekter.

Skillnaden mot vanligt laminat är att kärnan består av impregnerat kraftpapper. Materialet är lättskött, vattenresistent och okänsligt mot vanligt förekommande kemikalier.

Kompaklaminat återfinns även i lekplatser där kraven på hållbarhet är stora.

.

Behöver man ha tak över sitt utekök?

- Nej, Det behöver man inte. Dock kan det av hygieniska skäl vara att föredra men köket klarar verkligen av direkt exponering från regn, vind och solljus. Du sköljer ju även av det enkelt med hjälp av vattenslangen eller köksblandaren om det skulle bli smutsigt.

.

Hur vinter förvarar jag mitt utekök?

- Om man inte vill eller kan ta in sitt utekök under vintermånaderna så rekommenderar vi våra kunder att tömma vattensystem på vatten noggrant och täcka över med en presenning eller annat lämpligt överdrag. Kompaktlaminatet klarar av vinter väder.

.

Hur får jag vatten i mitt utekök?

- Beställer du en blandare från oss tillsammans med dit kök så kommer allting färdigmonterad med en gardena koppling (för trädgårdsslang). Du behöver därför endast koppla in vattenslangen sen har du ett fungerande utekök.

.

Vad väger ett fullutrustat utekök?

- Ett fullutrustat kök från Svenska utekök väger ca70kg. Det kommer definitivt inte blåsa omkull, men du lyfter det också enkelt om ni är två personer.

.

Behöver jag montera ihop köket själv?

- Beställer du sidobord så kommer dessa omonterade för att de inte får plats på en vanligt EUR pall, annars kommer samtliga detaljer från Svenska Utekök levereras ihop monterade. Bara för dig som kund att koppla på vattnet med vanliga vattenslangen.

.

Fler frågor?

- Har du fler frågor är du jätte välkommen att kontakta oss genom att fylla i formuläret under "kontakta oss". Annars når du oss enklast på mailadress info@svenskautekok.se.

.