Svenska Utekök

Vår filosofi

Vi tyckte att marknaden behövde ett kök som vi själva skulle vilja ha. Anpassade för våra svenska hem. Vår filosofi är att leverera bästa tänkbara utekök. Av hög materialkvalité och med perfekta detaljer

Vi tillverkar våra produkter i de Småländska skogarna. I vår fabrik i Hundshult finns en lång tradition av att tillverka inredning av högsta kvalité. När du köper ett utekök av oss köper du en produkt som du kan ha år efter år och som tål det svenska klimatet oavsett årstid. Vi är noga med detaljer såsom perfekt försänka skruvar för att undvika ojämnheter. Vi levererar våra kök monterade.

Vi älskar att umgås i köket. När grillen står på i trädgården ska du inte behöva så inomhus och förbereda maten. Flytta ut din matlagning när gästerna flyttar ut under de varmare månaderna. Vårt kök är till för dig som älskar att umgås i köket.